Make your own free website on Tripod.com

JOY RESTAURANT-BAR

 

Deniz manzarasında yemek yemek bir başka...

Giriş

Menü

Datça Nerede

Fotoğraf Albümü

İlgili Bağlantılar

Metin Kutusu: 

Datça Nerede?

‘’Dantel gibi koylar, bal, badem, zeytin…’’

 

Datça, Ege ile Akdeniz'in birleştiği noktada kurulmuş, kumu, güneşi, doğası ile eşsiz güzellikte bir beldemiz. Çam ormanları, doğal güzellikleri ile Datça Türkiye'nin nem oranı en düşük ve oksijeni en yoğun olan turistik merkezi. Datça Bodrum ve Marmaris'e çok yakındır. Ama neyse ki oralardaki betonlaşmaya burada rastlamak mümkün değil. Datça geçmişten günümüze doğallığını ve bakirliğini koruyabilmiş bir belde. ''Tanrı yarattığı kulun uzun ömürlü olasını istiyorsa Datça Yarımadasına bırakır' demiş ünlü tarihçi Strabon. Gerçekten Datça'da kumu, güneşi, doğayı ve sağlığı bulacaksınız. Yolunuz güneye düşerse cennet Datça'ya uğramadan geçmeyin sakın...

 

Tarihi

 

Datça"nın tarihi, milattan önceki çağlara kadar uzanmaktadır. Datça"nın önce Kahya"lıların daha sonra da Dorların egemenliği altında kaldığı bilinmektedir. Bölgenin Antik Çağ"da Karia olan adı Kar Kar kaviminden gelmektedir. Datça yarımadası Dorların egemenliği altında iken oldukça gelişmiştir. Herodot"a göre şehrin kurucuları Dorlardır. Dorlar, Hexapolis Birliği altında altı şehir kurmuşlardır. Bu şehirlerden biri ve birliğin merkezi olan Knidos şehri Datça yarımadasında kurulmuştur. Bu dönemde deniz ticareti çok gelişmiş ve Datça önemli bir ticaret limanı halini almıştır.

 

Datça"nın tarihi geçmişi hala araştırılmaktadır. Datça önemli bir ticaret merkezi olması yanında, çıkan kilise kalıntıları ışığı doğrultusunda, dinsel bir merkez olduğu da tahmin edilmektedir. Datça"da yaşayan halk balıkçılık yanı sıra tarımla da uğraşmıştır. Zeytin yetiştiriciliği çok gelişmiştir. Ayrıca buranın halkı şarap da üretmiştir. Gelişmiş deniz ticaretleri sayesinde üretimlerini ihraç etmeyi de başarmışlardır. Oldukça verimli olan Datça yarımadası antik çağlarda Lidyalıların ve Perslerin istilasına uğramıştır. Daha sonra, Büyük İskender"in, Romalıların, Bizans İmparatorluğu"nun , Selçukluların ve Osmanlı İmparatorluğu"nun egemenliği altına girmiştir.

 

Ulaşım

 

Datça'ya karayolu, havayolu ve denizyolu ile ulaşmak mümkün. Karayolu ile İstanbul, Ankara, İzmir ve Muğla'dan belli başlı otobüs firmaları ile Datça'ya ulaşabilirsiniz. Yaz aylarında Datça'ya otobüs seferleri sıklaştırılıyor. Datça - İstanbul arası 960 km , Datça - Ankara arası 840 ve Datça - İzmir arası 360 km. Bodrum ve Marmaris'ten Datça'ya ulaşmak oldukça kolay. Marmaris'ten Datça'ya minibüsler kalkmakta. Bodrum'dan da denizyolu ile ulaşabilirsiniz. Mayıs ve Ekim ayları arasında Bodrum'dan Datça'ya deniz otobüsü ve feribot seferleri düzenlenmekte. Eğer özel otomobiliniz ile Datça'ya gitmeyi düşünüyorsanız virajlı Marmaris - Datça yoluna karşı hazırlıklı olun. Datça'ya havayoluyla gelmeyi arzu ederseniz Bodrum veya Dalaman'a uçup oradan kara veya havayolu ile Datça'ya ulaşabilirsiniz. İstanbul'dan Dalaman'a her gün sefer yapılmakta. Ankara'dan ise aktarmalı olarak sefer düzenlenmekte.